The latest agenda changes will be reflected here on this page and on the APP

by Southeastern District on April 23, 2018

Thursday, May 10, 2018

     10:00 AM    Registration Opens – Lobby

                        Exhibit Hall Open – Catawba 1 & 2

     12:00 PM    Prayer Center Open – Catawba 3

     12:30 PM    Floor Committee Open Hearings – Congregational Outreach – Conover 2

                        Floor Committee Open Hearings – Bylaws – Conover 3

                        Floor Committee Open Hearings – Theology and Practice – Conover 4

       1:30 PM    Floor Committee Open Hearings – Mission Development – Conover 1

                        Floor Committee Open Hearings – Stewardship & Finance – Conover 3

       3:00 PM    Orientation for Newly Chartered Congregations – Conover 2

       5:45 PM    Convention Hall Doors Open – Catawba 3-6

       6:00 PM    Call to Order and Welcome – Convention Hall

                        Welcome & Introductions – Rev. Dr. John Denninger

       6:20 PM    Report of the Registration Committee

                        Testing of Electronic Voting System

       6:40 PM    Convention Procedures and Announcements

                        Adoption of Standing Rules

                        Adoption of Convention Schedule

       6:50 PM    Call for Nominations for Selected Offices from the Floor

                        (See Standing Rules for Procedures)

                        (Close Nominations for President and Lay Members)

       7:00 PM    Listening Prayer: For the Vision of the SED

       7:20 PM    District President’s Report (Part 1) – Rev. Dr. John Denninger

       7:35 PM    Introduction of Presidential Candidates

       7:45 PM    Prayer and Election of the SED President

       8:00 PM    Welcome and Acceptance of the President Elect

       8:05 PM    Open Nominations for Selected Offices from the Floor

                        (Close Nominations for Vice President)

                        First Ballot for Board of Directors – Lay Members

       8:20 PM    Service of the Ascension – Convention Hall

                        Rev. Dr. Matthew Harrison, LCMS President, Proclaimer

       9:15 PM    Reception in Exhibit Hall – Catawba 1 & 2

Friday, May 11, 2018

       8:00 AM    Registration Opens – Lobby

       8:30 AM    Convention Hall Doors Open – Catawba 3-6

       9:00 AM    Convention Resumes with Morning Prayer

       9:20 AM    Call to Order

                        Report of the Registration Committee

                        Introduction of 2018 Proceedings Review Committee

                        Approval of Thursday’s Proceedings

       9:40 AM    (Close Nominations for Treasurer, Commissioned Members, District Nominations Committee, Member and Alternate of Synod Nominations Committee)

       9:45 AM    Convention Essayist – Presentation 1 – Rev. Dr. Robert Scudieri

     10:15 AM    Welcome New Ministries – Rev. Dr. John Denninger

  • Ethiopian Evangelical Mekane Yesus Lutheran Church, Cary, NC
  • Good Shepherd Lutheran Church, Midlothian, VA
  • Oromo Evangelical Lutheran Church of North Carolina, Cary, NC
  • Oromo Lutheran Church of Baltimore, Baltimore, MD
  • Oromo Resurrection Evangelical Lutheran Church, Kensington, MD
  • New Hope Lutheran Church, Mooresville, NC
  • Trinity Hmong Lutheran Church, Newton, NC
  • King of Glory Lutheran Church, New Kent, VA
  • Shalom Ethiopian Evangelical Lutheran Church, Alexandria, VA

     10:50 AM    Greetings from our Partners in Mission

     10:55 AM    Election of Vice Presidents

                        Ranking of Vice Presidents

     11:15 AM    Listening Prayer: For the Mission and Ministry of Synod

     11:30 AM    Synod President’s Report – Rev. Dr. Matthew Harrison

     12:20 PM    Announcements and Prayer for Meal

                        Break for Lunch (Provided)

       1:30 PM    Music to Gather the Saints

       1:40 PM    Q&A with President Harrison

       2:05 PM    Prayer for President Harrison

       2:10 PM    Report from Registration Committee

       2:15 PM    Election of Secretary

                        Election of Treasurer

                        Election of Commissioned Members

                        Election of Lay Members

                        Election of District Nominations Committee

                        Election of Member and Alternate for Synod Nominations Committee

       2:50 PM    Ratify Slate of Circuit Visitors

       2:55 PM    Greetings from our Partners in Mission

       3:05 PM    Listening Prayer: For Mission Eyes as We Do the Work of the Convention

       3:20 PM    Greetings from our Partners in Mission

       3:30 PM    Floor Committee: Theology & Practice

       4:00 PM    Greetings from our Partners in Mission

       4:05 PM    Floor Committee: Mission Development

       4:35 PM    Greetings from our Partners in Mission

       4:55 PM    Floor Committee: Stewardship & Finance

       5:25 PM    Closing Announcements

                        Adjourn for Dinner (on own) and Travel to Worship

       7:30 PM    The Celebration of the Eucharist – Rev. Dr. John Denninger, Proclaimer

                        St. Stephens Lutheran Church

                        2304 Springs Rd NE

                        Hickory, NC  28601

Servant of Christ Awards

Deaconess Faith A. Marburger, Redeemer Lutheran Church, Fredericksburg, VA

Mrs. Janis G. McDaniels, Ebenezer Lutheran Church, Greensboro, NC

Mr. Stuart H. Nichols, Ascension Lutheran Church, Charlotte, NC

Mrs. Elfrieda R. Ramsay, Our Savior Lutheran Church, Laurel, MD

Mr. Bryce O. Thomas, St. Stephens Lutheran Church, Hickory, NC

Mrs. Deborah L. Willemann, Grace Lutheran Church, Woodbridge, VA

Saturday, May 12, 2018

       8:15 AM    Convention Hall Doors Open – Catawba 3-6

       8:30 AM    Morning Devotions

                        Installation of Circuit Visitors and BOD Members

       9:00 AM    Call to Order

                        Report from Registration Committee

                        Approval of Friday’s Proceedings

                        Recognition of Those Completing Their Service

                        SED Board of Directors Report – Dr. Dina Vendetti

       9:15 AM    District President’s Report (Part 2) – Rev. Dr. John Denninger

       9:40 AM    Convention Essayist – Presentation 2 – Rev. Dr. Robert Scudieri

     10:00 AM    Floor Committee: Bylaws

     10:30 AM    Floor Committee: Mission Development

     11:05 AM    Floor Committee: Congregational Outreach

     11:35 AM    Recognition of Retiring Staff

     11:50 AM    Prayer for Meal

                        Break for Lunch (Provided)

       1:20 PM    Music to Gather the Saints

       1:35 PM    Listening Prayer: For the Mission Field of Our Congregations and Schools

       1:45 PM    Report from Registration Committee

       1:55 PM    Floor Committee: Theology & Practice

       2:15 PM    Floor Committee: Congregational Outreach

       2:35 PM    Closing Prayer and Sending

       2:35 PM    Adjournment of 38th SED Convention

                        Farewell and Godspeed

                        Return of Voting Machines

(At the conclusion of the Convention, please return your keypad to the collection boxes at the Convention registration area or the boxes near the exits to the Convention hall.)

 

 

Tags: agenda, convention, schedule